Facebook Arama Sonuçları Reklamlarını Test Ediyor | Furkan Talay
YUKARI

Facebook Arama Sonuçları Reklamlarını Test Ediyor

2018 yılını kapatırken ciddi kayıplar veren Facebook her geçen gün yaptığı atılımlarla elinde ki bütün kozları kullanmaya devam ediyor.

Bu hafta Facebook’un yaptığı açıklamaya göre platformun arama motoru ve Facebook içi alışveriş bölümü olan Marketplace’de de çok yakında sponsorlu içerikler görmemiz ihtimal dahilinde.

Facebook test aşaması ilk olarak belirli otomobil ve perakende reklam verenleri ile sınırlı olacağı konusunda bilgi paylaştı. Eğer ki gelecek vadeden bir aksiyon görülürse arama sonuçları reklamlarını daha geniş şekilde açılacak.

Facebook’un ürün müdürü Zoheb Hajiyani reklamları test ederken ilk öncelikleri kullanıcılar ve işletmelere faydalı olup olmayacağını gözlemlemek olduğunu söyledi.

Bu reklamı en son 6 yıl önce 2012 yılında deneyen Facebook tekrar denemeye kararlı.

Bu reklam seçeneği eğer tamamen aktif hale gelirse video reklamlarında kullanılamayacak.

2016 yılında Facebook içi arama etkinliğinin sayısı 2 milyarı aşmıştı.

Reklam tarzını Google gibi düşünebilirsiniz.

Herhangi bir kelimeyi arattığınızda en üstte o kelime ya da ifadeye reklam veren işletmeleri sponsorlu olarak göreceksiniz.

Facebook ne kadar bunu ufak bir test aşaması olarak değerlendirse de hatırı sayılır oranda düşen reklam bütçelerini arttırmak için elinden geleni yapacaktır.

Nitekim markalar Facebook’a bağlı olan platformlar içerisinde reklam bütçesini 2018 yılında Facebook’tan daha çok Instagram’a aktardı.

Instagram’da kullanıcıların arasında etkileşimi arttıracak güncellemeler yaparken dijital reklam pastasından daha fazla pay alabilmek için WhatsApp’a da reklam geleceğini açıklamıştı.

Tabi yenilik demek güncelleme demek.

Facebook’un son aylarda Business Manager’da yaptığı köklü değişiklikler en fazla reklam veren işletmelere zarar verdi.

Böyle giderse yapılacak güncellemerle birlikte daha uzun süre reklam verenlerin canı yanacak gibi.

2019 yılı dijital platformların reklamlardan daha çok pay almak için köklü yenilikler yaptıklarını göreceğimiz bir yıl olacak.

Yeni blog yazımda görüşünceye dek hoşça kalın 🙂

Yorum Yaz

WhatsApp Bana WhatsApp'tan Yazın :)