Hepimiz ''NETANDAŞ'ız | Furkan Talay
YUKARI

Hepimiz ‘’NETANDAŞ’ız

1990’ların başlarında aktif internet kullanıcılarını tanımlamak için Michael Hauben tarafından ilk defa kullanılan, pazarlama gurusu Philip Kotler’in yazdığı ‘’Pazarlama 4.0’’ kitabında ayrıntılı olarak anlattığı bir tanım Netandaş kavramı.

Ülkemizde ve dünyada hızla yayılan teknoloji, sosyal medya ve dijital mecra birçoğumuzda bağımlılık haline geldi.  Sanal dünyada kendisini tanıtabilenlere İnfluencer ya da Fenomen denildi fakat halk tabanına inebilecek bir terim hala yaygın değil.

 

Netandaş kavramını söylerken bize çağrıştırdığı anlam vatandaşlıkla aynı doğrultuda aslında.

Aynı toprakları paylaştığımız topluluğa vatandaş diyebiliyorsak aynı mecrayı paylaştığımız gerçek ya da sanal olan kişilere de Netandaş diyebiliriz.

 

Netandaş gerçek fiziksel bir insan olmak zorunda da değil, o hesabınızı ele geçiren bir hacker bile olabilir , sistemlerimizi etkileyip bir vatandaş gibi hareket ettiği sürece bir Netandaş olarak değerlendirilir. Çoğumuzun şahit olduğu gibi bir çok sosyal medya hesapları ve web sitelerinin gerçek olmayan bireyleri hitlerini arttırmak için farklı sistemlerden edindiğini biliyoruz.

 

Yani kişi ya da markanın duyurularına tepki vermeyen bizlere alternatif olarak vatandaşlar yerine Netandaşlar devreye sokuluyor. Bizim okumadığımız yazıları okuyan binlerce kullanıcı, kimsenin beğenmediği paylaşımları beğenip yorum yapan troller netandaşlık görevini yerine getirerek kişi ve markaları kurtarıcı rolünde olabiliyor.

 

Hatta örnek olarak Türkiye’de Instagram kullanabilecek yaşta olan nüfus sayımızın kat kat üzerinde Instagram hesabı var. Yani hepimiz 2. Ve 3. Hesaplar kullanarak Netandaşlık kavramını kendimiz için kullanıyoruz.

 

İşini kötüsü sanal dünyada popüler olma hastalığı sayesinde Netandaşlık kavramı vatandaşlığın önüne geçiyor.

 

Bakalım maratonun sonunda vatandaşlık mı kazanacak yoksa Netandaşlık mı?

 

Eğer bu konu hakkında fikriniz ve katkınız olursa lütfen yorum kısmına yazarak okurlara ve bana destek olun.

 

Yeni yazımda görüşünceye dek, hoşça kalın 🙂

 

Yorum Yaz

WhatsApp Bana WhatsApp'tan Yazın :)