Instagram’a Reklam verenlerin Yaptığı Başlıca Hatalar

Son birkaç yıl içinde Instagram kullanıcı odaklı mecra olmaktan çıktı, daha çok markaların güçlü olmayı hedeflediği, pazarlamacıların satış yapmaya çalıştığı bir sosyal platform haline dönüştü.

Bazı markalar sosyal medyada yaptıkları kreatif tasarımlarla büyük başarı elde ederken diğerleri markalarının itibarını sarsaracak reklamlarla imaj kaybına uğramaya devam ediyorlar.

Doğru bir kampanya stratejisi marka bilinirliğini arttırarak, kullanıcıları etkiler ve potansiyel müşterilerinizi bulmanızı sağlar. Fakat yanlış reklamlar markanıza maddi ve manevi olarak zarar verir.

Haydi başlayalım..

Hedefe Odaklanmamış Strateji İzlemek

Instagram platformu markalara hizmetlerini ifade etmek için popüler olan metodlardan biri olan hikaye anlatıcılığını fotoğraf ve video aracılığıyla paylaşma imkanı sağlar.

Tasarladığınız görsel ya da videoyu iyi seçmeli ve sizi hedefinize götürüp götürmeyecek nitelikte olduğunu tespit etmelisiniz.

Burada kendinize sormanız gereken sorular var.

 • Reklamlarınızdan beklentiniz ney?
 • Yeni müşteriler mi çekmeye çalışıyorsunuz yoksa mevcut müşterilerinizi tekrar kazanmak mı istiyorsunuz?
 • Web sitenize trafik mi çekmek istiyorsunuz?
 • Eğer öyleyse ne kadar süre içerisinde hangi sayıda trafik hedefliyorsunuz?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar ne kadar belirgin olursa hedeflerinize o kadar kolay yaklaşırsınız.

Hedef Kitle Stratejisi

Başta da dediğim gibi Instagram markaların hedef kitlelerine ulaşmaları için birçok yol sunar. Fakat bunu başarmak için hedef kitlenizi çok iyi tanımalı, neleri sevdikleri gibi özelliklerini iyi bilmeniz şart.

Aşağıdaki örnekte gözüktüğü gibi t asarım ve sanat odaklı tüketicileri hedefleyen Samsung kitlesinin beğenisini kazanmak için basit ama güzel bir şekilde gösteren kaliteli reklam içeriğini kullanmış.

Eğer hedef kitlenizin özellikleri değişkenlik gösteriyorsa kampanyayı yaş,cinsiyet gibi kümelere ayırarak  sonuçlarını ölçüp en ideal hedef kitlenizi de bulabilirsiniz.

Unutmayın,Facebook’a ait platformlara reklam verdiğinizde gösterim başına para ödersiniz. Dolayısı ile reklamınızı olabildiği kadar doğru kişiye gösterirseniz hem zamandan hem reklam bütçesinden tasarruf edersiniz.

Kitlenizi tanımak için aşağıdaki sorulara cevap verin.

 • Ürün ya da hizmetiniz hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun mu?
 • Hangi yaşa  hitap ediyorsunuz?
 • Hedef  kitleniz erkekler mi kadınlar mı?
 • Hangi bölgede yaşıyorlar?
 •  Eğitim düzeyleri hangi seviyede?
 • Ortalama gelir düzeyi hangi aralıkta?
 • Aile durumu ney? Çocukları var mı?
 • İlgi alanları ve hobileri neler?

Reklamlarınızdan en iyi şekilde dönüş almak için bu soruların cevaplarına hakim olmalısınız.

Uzun Vadeli Strateji

Dijital reklamcılıkta önemli olan kampanyanız bittikten sonra da reklamlarınızın hatırlanması ve hedef kitlenizde sempati uyandırmasıdır. Bu sadece Instagram’da değil Facebook için de geçerli. Eğer yeni bir markaysanız satış odaklı reklam yapmanız çok mantıklı olmaz. İlk olarak Marka bilinirliği reklamlarıyla hedef kitlenizin dikkatini çekmeli sonra, erişim, etkileşim, video görüntülemeleri ya da form reklamlarıyla hedef kitlenizle buluşmalısınız. Başarılı bir reklam stratejisi izlemek için uzun vadeli düşünmek şart.

İçerik Kalitesi

Kampanyanızı kurgularken izlediğiniz bütün stratijilerin olmazsa olmazı görsel ya da videolarınızın kalitesi. Instagram platformu yüksek kaliteli video ya da fotoğrafların ilgi gördüğü içerikleri barındırıyor. Instagram için yüksek kaliteli görüntüler ve videolar üretmeye yoğunlaştıkça, kullanıcıların reklamlarınızla daha fazla etkileşime gireceği aşikar bir gerçek.

Özetleyecek olursak..

 • Hata # 1: Hedefe Odaklanmamış Stratejiye Sahip Olmamak
 • Hata # 2: Doğru Kitleyi Hedeflememek
 • Hata # 3: Reklam İçeriğinde İşaretini Bulma
 • Hata # 4: Anlık Sonuçların Beklenmesi
 • Hata # 5: Görüntü ve Video Kalitesine Bakış

Bunlar, Instagram kampanyalarında tekrar tekrar ortaya çıkan yaygın reklamcılık hatalarından sadece birkaç tanesi.

Size pahalıya mal olabilecek olan bu Instagram hatalarından kaçınarak, reklamcılık hedeflerinize ulaşmak için yol haritanızı tekrar gözden geçirmelisiniz.

Reklam verirken başarının anahtarı, kazanan bir reklam stratejisini uygulamaya koymak, doğru hedef kitleyi bulmak, ilgi çekici reklam içeriği oluşturmak, uzun vadeli başarıyı düşünmek ve kampanyalarınızı düzenli olarak test etmek ve hassaslaştırmaktır.

Facebook & Instagram reklamcılığıyla ilgili merak ettiğiniz soruları yorum kısmına yazabilir ya da form doldurarak bana iletirseniz yardımcı olmaya çalışırım.